Monogram Podivné myšlenky
Kreativita
Úvodní kurz
Jména
Obrazy
Tabulky
Báseň
Interiér
Reklama
Myšlenky
Prostorové obrázky
Výlety
Kontakt

Báseň

Básníci, textaři a nindžové

Psaní "básniček" je možná považováno za jistý druh změkčilosti, tolerované snad jen v období zamilovanosti. Ale při další úvaze přijdeme na to, že i texty písní jsou vlastně poezií. A dobří textaři jsou velmi cenění.

Poezie prý byla i jednou ze zkoušek nindžů. Na co nindžové potřebují poezii?

Myslím si, že důvodem mohla být nutnost podrobně zkoumat a analyzovat jak své pocity, tak i okolní prostředí. Což je pro nindžu schopnost téměř životně důležitá. A jak to souvisí s poezií? Uvedu dva příklady.

Poezie otvíraných dveří

Příklad první : Otvírám dveře.

Příklad druhý : Kovová klika se matně leskne svitem uliční lampy, pronikajícím skleněnou výplní venkovních dveří. Přes zdrsnělé sklo je již možné rozeznat šedavý odstín počínajícího úsvitu. Dveře mírně vibrují hlukem projíždějícího automobilu. S nepříjemným pocitem se levou rukou opatrně dotýkám chladného kovu. Klika je ulepená stovkami dotyků a kopíruje mi do dlaně svou stopu. Opírám se o její zaoblenou horní plošku a stlačuji proti lehkému odporu stárnoucí pružiny, která již stěží stačí přidržovat mosaznou páku v její vodorovné poloze. Mechanizmus se zpočátku téměř bez odporu poddává tlaku, jen s lehkým kovovým cvaknutím. Uvolnění západky však jde trochu ztěžka. Klika konečně dosedá na spodní zarážku a stvrzuje tím svůj slizký otisk v mé dlani. Přitahuji k sobě dveřní křídlo a kolenem se snažím blokovat zavírací mechanizmus, abych mohl konečně odtrhnout ruku od té ulepené věci. Dveře se s odporem a s protivným vrznutím otvírají a průvan mi do tváře chrstne směs lezavé mlhy a spálené nafty.

Už jen trochu přerovnat

Z prvního příkladu toho moc neuděláme. Snad jen posunem do lehce absurdní roviny.

Druhý příklad však již není daleko od poezie. Stačí trochu přerovnat slova, případně dodat rým. Podmínkou bylo jen lépe pozorovat a vnímat. Okolí, vlastní pohyby i pocity. A samozřejmě je nezbytná i určitá jazyková vybavenost, kterou je běžně možné získat čtením a pak určitým úsilím při vlastní tvorbě.

Jak na to?

Můžeme se pozorovat při otvírání jakýchkoliv dveří. Můžeme srovnávat. Třeba stejné dveře otevírané v jiném ročním období nebo v jiné náladě, ovlivněné třeba láskou, rozchodem, nudou. Nebo různé dveře, jimž budeme hledat něco společného.

A nemusíme se omezovat jen na dveře. Zkoumat můžeme prakticky cokoliv. Déšť, odpadkový koš, tramvajové koleje, vajgla, kouř, domek v poli, traktor, rezavý hřebík, obzor ...


... Konec stránky ...