Monogram Podivné myšlenky
Kreativita
Úvodní kurz
Jména
Obrazy
Tabulky
Báseň
Interiér
Reklama
Myšlenky
Prostorové obrázky
Výlety
Kontakt

Obrazy

Co je to obraz?

Obraz je tvořen sekupením předmětů. S tím můžete souhlasit nebo nesouhlasit, ale to je tak všechno.. Však to znáte.

V běžně chápaném smyslu je obraz spíše zobrazením nějakého seskupení. Ale když se in natura dívám na krásnou krajinu, je to pro mě taky obraz. Takže obrazem bude patrně vše, co se nám promítne na sítnici.

A co více

Ale .. Obraz v nás vyvolává nějakou náladu. Možná právě nálada je pravým smyslem obrazu. A náladu v nás vyvolá vše, co se nám promítne do mysli. Obraz v naší mysli může být vyvolán například i "sekupením" slov, zvuků, vůní, pohybů, hmatových dojmů. Dokonce i seskupení událostí, filmových záběrů, dialogů nebo legislativních procesů jsou svým způsobem obrazy. Obrazem středověké vesnice, podmořského života, finančního podnikání nebo Vesmíru může být tlustá kniha, dvousetdílný seriál nebo taky jeden malý obrázek na krabičce sirek.

Nyní přestaňte chvíli protestovat, a nechte se unášet představivostí. Já vím, že je to těžké, když protestování je vaší druhou přirozeností (co je tou první? Že by sex?). No .. alespoň to zkuste.

Co je krásné?

Mám teorii, že krásné je vše, co pochází z přírody. Pokud je náhodou krásný i nějaký výtvor člověka, tak se dotyčnému jen podařilo přírodu úspěšně okopírovat. A proč ne? Chceme přeci, aby naše výtvory byly krásné.

Budeme tedy kopírovat. Příroda nám poslouží jako vnější podnět pro naši tvorbu.

Vše, co vytvořila příroda, je krásné. Náš mozek je také přírodním výtvorem, a proto nutně musí vnímat přírodu jako krásnou. Pokud jsme se na něm ovšem nedopustili nějakého nevhodného "přeprogramování".

Tvary

Příroda vytváří nesčetné množství tvarů. Pro každou věc, kterou chceme navrhnout, můžeme najít předlohu v přírodě. Krystaly, struktury hornin, jednodušší i složitější organizmy a jejich části nebo shluky - vše nabývá tvarů účelných a z jakýchsi podivných důvodů i krásných.

Předlohy pro technická zařízení můžeme hledat u hmyzu, vzory pro auta a letadla třeba u ryb. Neuvěřitené bohatství tvarů rozsivek, planktonu nebo jiných jednoduchých organizmů může být podkladem pro návrhy stavebních detailů, bytových doplňků, nábytku, svítidel. Stačí se jen dobře dívat.

Barvy

Zvětšete si fotografii nějakého barevného přírodního detailu - květu, plodu, akvarijní rybičky, dřevěné struktury. Najděte kontrastní místo a zvětšujte, až uvidíte jednotlivé barevné čtverečky. Tak získáte barevnou paletu, z níž můžete vybírat odstíny pro oblečení, záclony, potahy, obrazy, internetové stránky, a vlastně pro cokoliv.

Zahradní bazénky

Představte si, že chcete navrhnout soustavu bazénků do zahrady. Měly by vypadat pěkně, a nějaký zajímavý nápad bude jen přínosem. Co tedy s tím? Zkusme se opět inspirovat přírodou.

Na přiloženém obrázku je skupina pampelišek. Jsou rozmístěny nepravidelně v různých výškových úrovních. Místy se i překrývají. Jedna z nich je rozvinuta jen z jedné třetiny, jedna malinká se krčí vpravo dole a jedna je již odkvetlá.

Co nám brání připodobnit soustavu zahradních bazénků třeba pampeliškám? Polohovat je do různých výšek, nechat jeden neúplný a jeden záměrně prázdný? Například osazený květinami? A proč je trochu nesklonit? Musí být okraje bazénku vždy jen vodorovné?

Domy

Pozorujte dům. Spodní část je založena na masívních pilířích, střed je zdůrazněn. Středová souměrnost u klasických domů vždy působí nejlépe. Směrem k vyšším patrům se zmenšují okna a zjemňuje celková struktura, ať už orámováním oken nebo ozdobnými štuky. A střecha je "rozsypána" na jednotlivé tašky.

Strom má taky vespod masívní kmen, nejčastěji ve středové souměrnosti. Směrem k vrcholu jsou jeho větve čím dál kratší a tenčí. Koruna je členěna listím nebo jehličím, stejně jako střecha domu.

Zkuste sledovat domy jako stromy. Listnaté, jehličnaté, s korunou vytaženou do výšky nebo svěšenou až k zemi, rozložitou nebo tenkou. Hledejte odlišnosti od symetrie nebo struktury, a zkoumejte, jak na vás tyto domy působí.

Trochu jiné domy

Některé domy vypadají spíše jako šutry nebo skaliska. I takové mohou mít své místo mezi klasickými objekty, stejně jako kameny v lese.

Pak jsou taky domy skleněné. Pokud odrážejí zajímavé okolí, mají svou funkci podobně jako vodní hladina v přírodě. Pokud by stály jen samy o sobě a nic neodrážely, byly by stejně nudné a otravné jako nekonečná nehybná hladina.

Pro zajímavost se podívejte na architekturu arabských zemí. Vysoké štíhlé sloupy, mnohdy i přes několik pater, na vrchu propojené oblouky. Vzpomenete si, který strom je v těchto zemích skutečně hodně rozšířený?

Pokud budete někdy navrhovat dům, můžete hledat inspiraci u stromů.

Další obrazy

Jak jsem již zmínil, obrazy nemusí být jen pro oči. Šplouchání moře v rozhlasové hře spojené se zvláštní akustikou vás přenese na mořskou pláž, hukot větru do horského střediska a bzukot včel se zpěvem ptáků přivolá letní rozkvetlou louku. Také hmatové vjemy dovedou vzbudit roztodivné představy. Proč je nevyužít? Třeba při návrhu interiéru?

Dobře natočený film nebo předvedené divadelní představení v nás také zanechá obraz, přestože se vlastně skládá z mnoha obrazů. Tento výsledný obraz se pak jmenuje třeba celkový dojem.


... Konec stránky ...